Petycja w obronie lasów na Ozie Mosińsko Bukowskim

Nadleśniczy Nadleśnictwa Konstantynowo Maciej Handkiewicz

Ocalmy nasze lasy – podpisz petycję!

Lasy wokół Skrzynek to nie tylko drzewa – to nasze miejsce odpoczynku, schronienie dla przyrody i bariera chroniąca nas przed zmianami klimatu. Niestety, mimo wcześniejszych protestów i rozmów z Nadleśnictwem Konstantynowo, wycinka wciąż postępuje. W listopadzie 2024 roku usunięto stuletnie, zdrowe sosny, niszcząc krajobraz i ekosystem na dziesięciolecia.

Nie możemy na to pozwolić! Żądamy wstrzymania planowanych wycinek i ochrony tych cennych terenów. Każdy podpis to głos w obronie lasów – dla nas i przyszłych pokoleń.



Petycja
Hanna Rawska
Krzysztof Skoracki
Stworzone przez

Do: Nadleśniczy Nadleśnictwa Konstantynowo Maciej Handkiewicz
Od: [Twoje imię]

Mieszkańcy Skrzynek

oraz inni zainteresowani ochroną lasów

położonych na Ozie Mosińsko Bukowskim

Reprezentowani przez

Krzysztof Skoracki

Ul. Plac parkowy 12

62-060 Skrzynki

Jako mieszkańcy Skrzynek oraz liczni przyjezdni goście korzystający z walorów społecznych i rekreacyjnych otaczających nas lasów, protestujemy przeciwko nadmiernym wycinkom w lasach otaczających naszą miejscowość.

Dotychczasowe działania mające ochronić okoliczne lasy są niewystarczające, a wręcz sprzeczne z postulowaną przez Nas wcześniej ochroną obecnego stanu lasu, jego walorów przyrodniczych i krajobrazowych.

Pomimo Państwa zapewnień o braniu pod uwagę naszych próśb i postulatów zgłoszonych wcześniej w pismach kierowanych do Państwa od 2021 roku. A także na spotkaniu w dniu 15 maja 2024 roku, które odbyło się w siedzibie Nadleśnictwa Konstantynowo z udziałem Sołtysa Skrzynek, Pana Huberta Ogoniaka, z przykrością musimy stwierdzić, że nie wiele się zmieniło, a Państwa działania tylko nas w tej ocenie utwierdzają.

Świadczy o tym wycinka przeprowadzona w listopadzie 2024 roku na wydzieleniach nr 110-B oraz 110-C, gdzie pomimo statusu wodochronnego jednej z wydzielni las został tam wycięty w tak dużym stopniu, że utracił wszelkie walory krajobrazowe i społeczne, nie mówiąc o ochronnych, na wiele dziesiątek lat. Usunięte zostały dojrzałe, zdrowe, stuletnie sosny, które stanowiły o charakterze i walorach tego miejsca, dodatkowo dając cień i oparcie młodym drzewom, posadzonym w wyciętych wcześniej gniazdach oraz naturalnie rosnącym z samosiewu.
​​
W tym świetle dalsze, zaplanowane przez Państwa prace, doprowadzą do bardzo dużych zmian w krajobrazie oraz walorach społecznych i przyrodniczych naszych lasów.

Na takie zmiany nie ma naszej zgody.

Postulujemy wstrzymanie dalszych zaplanowanych w bieżącym Planie Urządzania Lasu wycinek i ograniczenie prac jedynie do pielęgnacji lub ewentualnej wycinki drzew, które bezpośrednio zagrażają odwiedzającym las.

Lasy okalające naszą miejscowość położone są na terenie Ozu Mosińsko-Bukowskiego - największego ozu w Polsce. Jest to miejsce malownicze zapewniające możliwość wypoczynku i kontaktu z naturą nie tylko nam mieszkańcom Skrzynek, ale także licznym odwiedzającym to miejsce gościom, przybywającym tutaj właśnie ze względu na te cenne walory krajobrazowe i przyrodnicze.

Dzięki tym drzewom mamy lepszy mikroklimat, zwłaszcza w świetle postępujących zmian klimatycznych. Jesteśmy też lepiej chronieni przed hałasem pobliskiej autostrady oraz linii kolejowej. Lasy te wyłapują zapylenie z pobliskich aglomeracji miejskich i pól. Jako naturalna bariera chronią nasze tereny przed stepowieniem. Pobliska gmina Buk jest jedną z najbardziej wylesionych gmin w Wielkopolsce.

Lasów tych potrzebujemy tu i teraz, a nie za 60 czy 80 lat, gdy się odrodzą, jeśli w ogóle zmiany klimatyczne im na to pozwolą.

Te i wiele innych argumentów były podnoszone przez Nas wcześniej, niestety nie zostały należycie uwzględnione przez Państwa.

Postulujemy również by odstąpić od wykorzystywania naszych lasów w celach gospodarczych, a priorytetowo traktować zadania związane wyłącznie z ochroną przyrody i krajobrazu naszej okolicy dla Nas i przyszłych pokoleń.


Kopie petycji zostaną dostarczone do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Wojewody Wielkopolskiej , Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz Burmistrza Miasta i Gminy Stęszew, Leśnictwa Wielka Wieś w Rybojedzku.