Chrońmy gawrony!

Gawrony fot. Hanna Żelichowska
fot. Hanna Żelichowska
Podpisując niniejszą petycję, mówisz „Tak, chcę, aby gawron był objęty ochroną ścisłą na całym obszarze kraju”. Dlaczego to takie ważne?

Liczebność gawronów w Polsce spada w zastraszającym tempie. Populacja gawronów zmniejszyła się o 57% w ciągu ostatnich 15 lat i kurczy się w tempie 5% rocznie! Jeśli ten dramatyczny trend nie zostanie zatrzymany – za kilka lat gawrony mogą całkowicie zniknąć z naszego krajobrazu. W Czerwonej księdze ptaków Polski krajową populację gawrona uznano za narażoną na wyginięcie (vulnerable, VU).

PROBLEM

Główną przyczyną fatalnej kondycji populacji gawronów jest utrata ich pierwotnych siedlisk, czyli śródpolnych zadrzewień czy zagajników na terenach rolnych oraz kęp drzew w dolinach rzecznych. W wyniku zmian w rolnictwie, skutkujących zanikiem siedlisk oraz utratą dogodnych miejsc zdobywania pokarmu, gawrony częściowo przeniosły się do miast, zasiedlając parki, cmentarze bądź aleje drzew. W efekcie zaczęły być postrzegane jako gatunek konfliktowy, głównie z powodu zanieczyszczenia miejsc bytowania oraz ze względu na hałas. Ich kłopotliwe sąsiedztwo skłania władze lokalne do szukania rozwiązań, które mają ograniczać liczebność kolonii gawronów lub prowadzić do całkowitego pozbycia się ich.

Zgodnie z zapisami w polskim prawie gawrony są objęte ochroną ścisłą poza obszarem administracyjnym miast i ochroną częściową w tym obszarze. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, §9. ust. 2, w miastach możliwe jest usuwanie gniazd gawronów z obiektów budowlanych lub terenów zieleni w okresie od 16 października do końca lutego, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. W praktyce taki zapis oznacza, że w wyżej wymienionym okresie nie jest wymagana żadna zgoda na usunięcie gniazd, a tego typu praktyki są całkowicie poza kontrolą ornitologów.

W latach 2020-2022 regionalne dyrekcje ochrony środowiska wydały aż 348 decyzji, umożliwiających płoszenie, niszczenie/usuwanie gniazd i zniszczenie siedlisk gawronów. Czy takie decyzje powinny być wydawane w sytuacji, gdy populacja gawronów dąży na skraj załamania?

ROZWIĄZANIE

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków apeluje do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmiany w prawie prowadzące do objęcia gawrona ochroną ścisłą. Stosowne zapisy w prawie, zakazujące niszczenia gniazd, a także rewizja możliwości wydawania zgód przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska na usuwanie gniazd, niszczenie siedlisk i płoszenie gawronów w okresie lęgowym i poza nim, będą miały istotny wpływ na zatrzymanie spadku liczebności gawronów w naszym kraju, a w przyszłości – na odbudowanie jego populacji.

DLACZEGO TWÓJ GŁOS SIĘ LICZY

Chcemy pokazać, że na ochronie gawrona zależy wielu osobom, nie tylko zawodowym ornitologom. Twój głos też się liczy! Pokaż, że Tobie również zależy na ochronie tych pięknych i pożytecznych ptaków!


Nasza polityka prywatności

Stworzone przez