Nyílt levél Tuzson Bence igazságügyi miniszternek
Tuzson Bence igazságügyi miniszter augusztusi hivatalba lépése óta még egyszer sem érezte úgy, hogy fel kell szólalnia a nők elleni erőszakkal szemben. Elődje, Varga Judit legalább tudomást vett a probléma létezéséről – igaz, kellett hozzá egy nagy felháborodást keltő családirtás – de érdemi, az áldozatok helyzetét javító intézkedések az ő regnálása idején sem születtek.
November 25-én, a nők elleni erőszak felszámolásának világnapján felszólítjuk Tuzson Bence igazságügyi minisztert, hogy lásson munkához: adjon számot arról, hogy milyen lépéseket fog tenni a kormánya a nők elleni erőszak megszüntetéséért, az áldozatok védelméért és az elkövetők felelősségre vonásáért. Elég volt a hallgatásból és a tétlenségből!
Magyarországon minden egyes héten megöl egy nőt a partnere vagy korábbi partnere. Tuzson Bence hivatalba lépése óta több mint 3 hónap telt el. A politikusok tétlensége heti egy nő életébe kerül.Csatlakozz a nyílt levelünkhöz december 10-ig, a 16 akciónap a nők elleni erőszak ellen kampány végéig, hogy az emberi jogok világnapján Tuzson Bence szembesüljön vele: ezrek követelik tőle, hogy végre az áldozatok mellé álljon, komolyan vegye a nők elleni erőszakot, és lépéseket tegyen annak érdekében, hogy a nők és gyerekek is biztonságban élhessenek az úgynevezett “családbarát” Magyarországon!
dr. Tuzson Bence igazságügyi miniszter részére
Igazságügyi Minisztérium
1051 Budapest, Nádor u. 22.
Tárgy: Értő támogatást az áldozatoknak, komolyan vehető büntetést az elkövetőknek!
Tisztelt dr. Tuzson Bence!
A nők elleni erőszak Magyarországon – mint a világon mindenütt – rendszerszintű probléma. Hazánkban minden héten megöl egy nőt a (volt) partnere. Jelenleg több mint 220 ezer nő él bántalmazó kapcsolatban, ami azt jelenti, hogy szisztematikus, módszeresen alkalmazott lelki, testi, gazdasági erőszak áldozatai. A párkapcsolati erőszak csak egy a nők elleni erőszak számos formája közül. Szexuális erőszak, kényszersterilizálás, kényszerterhesség, szülészeti erőszak, szexuális kizsákmányolás, utcai zaklatás – nincs olyan nő ma Magyarországon, aki ellen ne követték volna el élete során a nők elleni erőszak valamely formáját.
Mi, a PATENT Egyesület mint évtizedek óta az áldozatok jogérvényesítéséért dolgozó civil szervezet ennek ellenére folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy sem Ön és a minisztériuma, sem a döntéshozók, sem a hatóságok és az igazságszolgáltatás nem veszik komolyan a nők elleni erőszak problémáját. Az áldozatvédelmi rendszer ezer sebből vérzik – hiába hirdeti a kormány, hogy van segítség, a hozzánk forduló nők pontosan tudják, hogy a rendszer magukra hagyja őket. Még akkor is, ha már vér folyik.
Az elkövetők gyakran nevetséges büntetést kapnak (ha egyáltalán), erőszak-megelőzés gyakorlatilag nem létezik. A nőjogi civil szervezetek, bár több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek és felbecsülhetetlen értékű tudást halmoztak fel, mégis teljes ellenszélben, mindenféle állami támogatás nélkül próbálnak segítséget nyújtani az erőszak áldozatainak – tulajdonképpen az állam helyett elvégezve a munkát.
A közvéleményt hétről hétre sokkolják a nők ellen elkövetett brutális erőszak-cselekmények. Gondoljunk a puszta kézzel megvakított Gabriellára, az álmukban baltával kivégzett aszódi lányokra, a félholtra vert, majd becsületsértésért beperelt Orosz Bernadettre, vagy az Angyalföldön meggyilkolt 27 éves Petrára – hogy csak néhányat említsünk az utóbbi hónapok legmegrázóbb esetei közül.
Mégis azt látjuk, hogy a kormány nem tesz lépéseket azért, hogy az áldozatok értő támogatásban, az elkövetők pedig méltó büntetésben részesüljenek. Az áldozatsegítő nőszervezetek kéréseit, javaslatait, jelzéseit rendszerint lesöprik az asztalról, a nők elleni erőszak problémájára komplex megoldásokat kínáló Isztambuli Egyezmény ratifikálását elutasítják – mondván, hogy Magyarországon minden a legnagyobb rendben, a magyar jogrendszer már így is tökéletesen alkalmas az áldozatok megvédésére és az elkövetők felelősségre vonására.
Ön, miniszter úr a hivatalba lépése óta még egyszer sem érezte úgy, hogy fel kell szólalnia a nők elleni erőszakkal szemben. Elődje, Varga Judit legalább tudomást vett a probléma létezéséről – bár érdemi, az áldozatok helyzetét javító intézkedéseket tőle sem várhattunk (sőt).
Idén is november 25. és december 10. között zajlik a 16 Akciónap a nők elleni erőszak ellen globális kampány, amelynek célja a nők elleni erőszak minden formájának felszámolása. A kampány cselekvésre hív: hatékony és szakszerű állami, intézményi, hatósági fellépésre.
Felszólítjuk dr. Tuzson Bence igazságügyi minisztert, hogy tétlenség és halogatás helyett kezdjen érdemi munkába, álljon végre az áldozatok mellé és tegyen lépéseket annak érdekében, hogy az nők és gyerekek is biztonságban élhessenek az úgynevezett “családbarát” Magyarországon.
2023. november 25.
PATENT Patriarchátust Ellenzők Társasága Jogvédő Egyesület,és a nyílt levelet aláíró állampolgárok
A nyílt levelet támogató szervezetek továbbá:
NANE - Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület
Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség
Támogató szervezetek jelentkezését az info@patent.org.hu címen várjuk.