Polska wolna od ksenofobii

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się wypowiedzi o charakterze ksenofobicznym, rośnie napięcie i mowa nienawiści. Niestety, niektórzy politycy wykorzystują te negatywne emocje, by zyskać poparcie w swoich kampaniach wyborczych.
Temat Ukrainy i jej obywateli stał się narzędziem politycznej spekulacji. Ataki dezinformacyjne na społeczność ukraińską, obietnice odebrania 800+ uchodźcom, eskalacja napięcia - to przykłady wykorzystywania ludzi do celów wyborczych.
Do Prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska
Szanowny Panie Premierze,
My, obywatelki i obywatele Polski, stanowczo sprzeciwiamy się narastającej fali ksenofobii i mowy nienawiści w naszym kraju. Z niepokojem obserwujemy, jak w czasie kampanii wyborczej niektórzy politycy próbują podsycać napięcia i wykorzystywać antyukraińską retorykę dla własnych celów politycznych. Takie działania nie tylko godzą w podstawowe wartości naszego społeczeństwa, ale przede wszystkim stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. Podział i antagonizowanie ludzi żyjących w naszym kraju są elementami strategii rosyjskiej propagandy, której celem jest osłabienie naszej jedności i destabilizacja państwa. Nie możemy na to pozwolić.
Jednym z najbardziej niepokojących przykładów tego zjawiska jest kampania dezinformacyjna wymierzona w obywatelkę Polski, Natalię Panczenko – osobę, która przez lata aktywnie działa na rzecz współpracy polsko-ukraińskiej oraz wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Jej działalność znacząco przyczyniła się do budowania relacji między Polakami/Polkami a Ukraińcami/Ukrainkami, wspierania integracji oraz skutecznego przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie.
Jest to atak wymierzony nie tylko w Natalię Panczenko, ale przede wszystkim w społeczność ukraińską w Polsce, a szczególnie w uchodźców i uchodźczynie wojenne z Ukrainy, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie przed rosyjską agresją. Nie możemy pozwolić na to, aby polityczne kalkulacje prowadziły do eskalacji ksenofobii i nienawiści.
Apelujemy do Pana, Panie Premierze, oraz do wszystkich uczestników życia publicznego o zaprzestanie rozpowszechniania fałszywych informacji oraz o odpowiedzialność w debacie publicznej. Bezpieczeństwo nie może być jedynie sloganem wyborczym – musi być rzeczywistą wartością, którą chronimy na co dzień. Wzywamy do solidarności, rzetelnej debaty publicznej oraz obrony osób, które realnie działają na rzecz dobra wspólnego.
Nie chcemy Polski, w której ksenofobia jest wykorzystywana jako narzędzie polityczne. Chcemy kraju otwartego, bezpiecznego i wolnego od nienawiści. Wzywamy Pana do stanowczego sprzeciwu wobec działań, które podsycają podziały, osłabiają społeczną spójność i narażają Polskę na destabilizację.
Jeśli również sprzeciwiasz się ksenofobii, podpisz petycję i dołącz do nas w walce na rzecz Polski wolnej od nienawiści!