PROTI ZNIŽANJU BOLNIŠKIH ZA BOLNIKE Z RAKOM IN DRUGIMI DOLGOTRAJNIMI OBOLENJI

Peticija: Proti znižanju bolniških za bolnike z rakom in drugimi dolgotrajnimi obolenji

"Pred kratkim sem se vrnila z dolgotrajne bolniške. Prebolela sem raka. Ko sem izvedela za predlog za znižanje nadomestila, mi je dobesedno vzelo sapo. Najprej me je izdalo zdravje, zdaj me bo pa še vlada? Po žepu bo udarila tiste, ki so si drznili nakopati težko bolezen?" - anonimno pričevanje bolnice z rakom

Zboleti za rakom, dobiti kronično bolezen, utrpeti možgansko kap, hudo poškodovati se - tega si nihče ne želi, tega nihče ne izbere.

Zato nas je zelo negativno presenetilo, da se je v predlogu Zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva znašel predlog, ki delavkam in delavcem na dolgotrajnih bolniških bolniška nadomestila niža za 10 odstotnih točk.

Kaj bi se konkretno zgodilo posameznim bolnikom in bolnicam, če bi bil sprejet sporni 35. člen zakona?

  • bolniške zaradi bolezni bi se po 90 dneh znižale iz 90 % na 80 %,

  • bolniške zaradi poškodbe izven dela ali zadržanosti od dela zaradi spremstva, ki ga odredi zdravnik, bi se po 90 dneh znižale iz 80 % na 70 %,

  • bolniške zaradi izolacije, ki jo odredi zdravnik, pa bi se po 90 dneh znižale iz 100 % na 80 %.

Bolnikom in bolnicam z rakom, kroničnimi respiratornimi obolenji, kardiovaskularnimi boleznimi in drugimi dolgotrajnimi bolezenskimi stanji ter poškodbami bi se bolniške znižale že s prvim januarjem.

Zavedati se je potrebno, da so nekatera zdravljenja dolgotrajna, da nastajajo zaradi slabih delovnih pogojev in predvsem, da bi bilo lahko marsikatero zdravljenje krajše, če ne bi bilo tako dolgih čakalnih dob. Po podatkih NIJZ je novembra letos nad dopustno čakalno dobo za prvi pregled čakalo kar 74.152 oseb, pri terapevtsko-diagnostičnih storitvah pa nad dopustno mejo čaka kar 63.424 ljudi. Pri takšnih čakalnih dobah je krivično nižati bolniška nadomestila in med vrsticami za dolgotrajni bolniški stalež kriviti obolele. Njihova bolezen ni njihova lastna izbira, ampak posledica okoliščin, v katerih živijo in delajo.

Vlada bi morala predvsem odpravljati vzroke za dolgotrajne odsotnosti, ne pa da išče prihranke pri bolnih.

Vlada bi morala zaščiti bolnike na dolgotrajnih bolniških, ne da jih tišči v še bolj ranljiv položaj.

Namesto krčenja pravic bolnikov, ki jih je leta 2012 začel Janšev ZUJF, ki je znižal bolniške za prvih 90 dni, kar velja še danes, bi morala vlada krepiti javno zdravstvo in vrniti izgubljene pravice. Zato s podpisi poslance in poslanke pozivamo, da nepravično in škodljivo nižanje bolniških iz zakona izbrišejo.

Akcijo podpira