Telefon zaufania dla mężczyzn musi zostać odebrany!

Zdrowie psychiczne mężczyzn wymaga pilnego wsparcia. Potrzebujemy rozwiązań tu i teraz. Podpisz apel Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom i pomóż nam nagłośnić ten temat. Niech politycy i polityczki usłyszą o pierwszym w Polsce telefonie zaufania dla mężczyzn i zrozumieją, że pora działać.

Z danych WHO wynika, że w 2019 roku mężczyźni w Polsce odbierali sobie życie prawie najczęściej w Europie. W 2022 roku w naszym kraju 5018 osób popełniło samobójstwo – 4261 to mężczyźni. Oznacza to, że w zeszłym roku średnio dziennie życie odebrało sobie 14 osób z czego 12 mężczyzn.

Od najmłodszych lat chłopcy słyszą, że “mają być twardzi”, bo przecież “faceci nie płaczą”. W konsekwencji wstydzą się mówić o słabościach, nie szukają pomocy ze strachu przed oceną. Zamykają się w sobie, gdy pojawiają się problemy czy pogorszony nastrój. Nakładają maski, udając, że wszystko jest w porządku. Mówi się, że mężczyźni z depresją nie zamykają się w domach – zamykają się w sobie. Ma to odzwierciedlenie w statystykach – depresję u kobiet diagnozuje się niemal dwukrotnie częściej.

Pora skończyć ze szkodliwą narracją, przez którą tak wielu mężczyzn wstydzi się szukać specjalistycznej pomocy. Proszenie o pomoc jest męskie. Przyjmowanie wsparcia to dowód odwagi. Płacz i mówienie o swoich emocjach jest dla każdego.

Apelujemy o uwagę, zainteresowanie, ale przede wszystkim konkretne wsparcie pierwszego w Polsce telefonu zaufania dla mężczyzn – bezpiecznej przestrzeni, w której potrzebujący mogą uzyskać pomoc lub poradę psychologiczną, porozmawiać o życiu i trudnościach. Nie ma nic wstydliwego w trosce o własne zdrowie emocjonalne i psychiczne.

Podpisz apel Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom i pokaż swoje wsparcie.


Stworzone przez