Kötelező képzést a rendőröknek a nők elleni erőszakról!
.png)
Nem a sírunkra akarunk virágot! Követeljük az áldozatok védelmét!
2025. január 29-én Budapesten megölt egy kétgyerekes japán nőt a volt férje. A nő korábban többször is segítséget kért, feljelentést tett, de a rendőrség nem foglalkozott az ügyével. A halálát a hatóságok eleinte balesetként kezelték, azt állították, hogy a nő tűzesetben halt meg, amit ágyban dohányzás okozott. Csakhogy az áldozat soha nem dohányzott.
A nőnek korábban jogi segítséget nyújtó Patent Egyesület közleményben hívta fel a rendőrség és a közvélemény figyelmét az aggasztó részletekre és az állítólagos baleset körüli tisztázatlan körülményekre. Néhány nappal a közleményünk és a hatalmas társadalmi felháborodás után a rendőrség közölte, hogy a nő mégiscsak előre kitervelt gyilkosság áldozata lett, az elkövető feltehetően a volt férj.
A rendőrség az eset után bocsánatot kért a méltatlan nyilvános kommunikációjáért. De egy bocsánatkérés nem elég. Egy bocsánatkérés nem ad vissza egy életet, és nem adja vissza az emberek bizalmát sem.
Mi bocsánatkérés helyett valódi változást akarunk. Azt akarjuk, hogy egy nő, aki veszélyben van, ne legyen láthatatlan a hatóságok számára. Hogy amikor valaki segítségért kiált, ne kelljen attól tartania, hogy a válasz egy vállvonás lesz. Hogy a rendőrség ne az utolsó utáni pillanatban lépjen – hanem akkor, amikor még van esély megakadályozni a tragédiát.
Írd alá te is a petíciót, és követeljük együtt a magyar a rendőrök kötelező, átfogó képzését a nők elleni erőszakról, hogy még egyszer ne fordulhasson elő egy megelőzhető nőgyilkosság sem!
Ha a rendőrség nem lép március 8-ig, az idei nőnapon 10 000 támogatóval együtt visszük el nekik a petíciót, hogy kötelező áldozatvédelmi képzéseket követeljünk minden rendőrnek.
Nap mint nap látjuk, hogy a rendőrségi rutin részét képezi a bántalmazott nők segélykiáltásainak semmibe vétele, a párkapcsolati erőszak szőnyeg alá söprése. Hány nőnek kell még meghalnia, hogy ez változzon? Hány gyereknek kell még árván maradnia, hogy a rendőrség, a bíróság, a gyámhivatal végre komolyan vegye a párkapcsolati erőszakot és higgyen a nőknek?
Első lépésként szakmai képzésekre és szemléletváltásra van szükség! A nők elleni erőszak igenis egy önálló, körülhatárolható bűncselekmény-típus, ami érintheti bármelyik nőt!
Mint az összes többi bűncselekménynek, ennek is vannak sajátos jelei és tipikus lefolyásai. Mint az összes többi bűncselekménynek, ennek is van szakirodalma, melyet követve hatékonyan megelőzhető, az áldozatok élete pedig megmenthető.
De amíg ez a tudás nem része a rendőrök képzésének, a nők életveszélyben vannak! Addig kizárólag a bántalmazón múlik, megöli-e partnerét! Addig minden nőnél fennáll a lehetőség, hogy a következő nőnapon nem a kezébe, hanem a sírjára kerül majd a virág!