Ta ställning mot utförsäljningar och ombildningar i Stockholm!

Just nu pågår en kampanj för att ombilda och sälja ut så många lägenheter som möjligt i Stockholms bestånd. Inte bara är det på sikt dåligt för stadens ekonomi - det kan även vara dåligt för din ekonomi.

En ombildning av en fastighet innebär att du kan tvingas köpa loss din lägenhet. För att kunna göra det måste du ta lån. Vi vet att vi som bor i hyresrätt har valt att göra det. Vi vill slippa lån. Vi vill bara ha någonstans att bo. Men om du inte har råd att ta lån eller inte vill, då kan du istället tvingas att bli hyresgäst hos dina grannar. Det är ofta dyrare än att vara hyresgäst i allmännyttan.

En utförsäljning innebär att staden helt enkelt säljer din fastighet till en annan hyresvärd utan att du har något att säga till om det. Du behöver knappt få veta något förrän du får en ny hyresavi. Ibland kan det innebära att en påtvingad renovering så att den nya värden kan höja hyran. Ibland kan det innebära att innehållet försämras trots att hyran höjs varje år. Oavsett är det nästan alltid en förlust för dig.

Så kom med och stoppa denna orättvisa politik!

Stoppa utförsäljningnarna!
Stoppa ombildningrana!